selo-srbija1

Повратак својим коренима

Почетком 2007. године Др Раша Станојловић (1949) је решио да се посвети старању о својим остарелим родитељима у Србији. Одабрао је начин који се није сводио само на бригу о родитељима – желео је да његов ангажман буде користан и за завичај.

Рашина визија је била да афирмише традиционалне вредности Србије из његовог детињства и сеоски живот – кроз изградњу имања у рустичном стилу, са пратећим објектима на имању у Рудовцима, величине два хектара.

Универзитетски професор и успешан пословни човек решио је да новац стечен у Америци, комбинује са хуманошћу и патриотизмом – за добро своје породице и краја у коме се родио.

Још једна тема се провлачи као вечита Рашина инспирација – његова бескрајна љубав према животињама.

Та љубав му је донела значајан иметак у бизнису – производњи здраве хране (без генетских модификација) за исхрану животиња, са извозом у преко 70 земаља.

Наредне године навршиће се дванаест година од када Др Раша Станојловић, успешни „наш човек“ из Сан Дијега у Калифорнији, покушава да у селу Рудовци код Лазаревца сагради свој пројекат из снова – Rashaville.

Свечано отворен за публику пре пет година, до данашњег дана овај својеврсни бисер у коме се сусрећу српска традиција и туризам не успева да функционише како треба – нити на задовољство свог оснивача, нити за добробит посетилаца којима је намењен.

Међутим, добра идеја, сопствени капитал и знање изгледа да нису довољни за успех у Србији – а многи би рекли да управо све то набројано представљаја препреку. Рекло би се чудно, али ништа не би требало да изненади доброг познаваоца прилика у Србији.

Др Раша Станојловић не може да нађе у Рудовцима раднике који би били посвећени идеји развоја овог краја, који би савесно бринули о гостима и животињама, који би уграђивали сопствени труд у преобраћање њиховог села из заборављеног станишта у сенци гигантских копова угља Колубара.

Као да је у генетском коду или судбини људи из овог краја записано да могу бити само државни радници/запослени у некада моћном индустријском гиганту и да не желе или неће да пронађу за себе и своје породице егзистенцију у новом, здравијем и другачијем амбијенту.

 

Аутор: Срђан Д. Стојановић

(прочитајте оригинални чланак)

Comments are closed.